��oj 430   28.07.2015
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Југославија банкротираше во 1982 година, бидејќи не можеше редовно да ги финансира своите странски обврски. Независно зошто дојде до тоа, краткорочните последици беа: рестрикции на количеството на пари кои можеа да се изнесат во странство, недостиг на одделни увезени стоки и спогодба со Меѓународниот монетарен фонд за финансиска поддшка со преземени обврски за промени кои би обезбедиле враќање на долговите
На 14 февруари 1875 година во селото Горно Броди е роден Димо Хаџи Димов, еден од најзначајните македонски револуционери од илинденскиот и поилинденскиот период. Овој соборец на Гоце Делчев и Јане Сандански, бил најзаслужен за идејната профилираност на левицата во македонското револуционерно движење. Оттаму може да се смета за еден од основоположниците на македонизмот, односно на македонската национална идеологија. Впрочем, токму затоа бил и убиен во Софија од македоноубиецот Черноземски, а по наредба на Ванчо Михајлов, на 12 септември 1924 г. Со цел да се одбележи оваа јубилејна годишнина, која македонската десничарска политика и историографија се обидува да ја "заборави", го пренесувам прекрасниот текст за Хаџи Димов од истакнатиот македонски национален деец и еден од најголемите македонски интелектуалци, академикот Димитар Митрев, поместен во книгата "Чин и дело" од 1986 г.
Ако се изземе положбата на премиерот Никола Груевски во неговата телавивска лежалка, во партијата со ново седиште и нов и голем балкон на кој ја собира "Гоцевата раса" нема време за многу паради. Една таква навистина се готви за 2 август на Плоштадот Македонија
МАКЕДОНИЈА
Може ли ангажманот на невладиниот сектор во овие моменти кога три партии се во функција на имитација на одењето на полжавот во однос на Договорот од Пржино и неговата имплементација да донесат свежина и да уфрлат во втора брзина?
За два месеци имаме убиено двајца команданти на ОНА, што секако ќе ги засили цетрифугалните сили во ДУИ, посебно што постои приказна дека Ахмети ветил некоја заштита за оние кои ќе се предадат во кумановскиот конфликт. Развојот на политичките настани ја прави дискутабилна неговата позиција на сикрен а прд се ефикасен бранител?! Но, тука има материјал и за пазење на човекот кој ги сака плажите на Санторини. Речиси е сигурно дека нема да има "смирување на крвта" после 10 мај 2015 година.
Деновиве дознавме дека дури 23 јавни обвинители работеле на пријавите за прислушкување. Се разбира, за давање на привид дека се водат постапки кои не се водеа така долго. После шест месеци бил сослушан дури и првиот човек на УДБ Сашо Мијалков. Ова е секако дел од операцијата на релативизирање на ролјата на специјалниот јавен обвинител
Западните земји се уште не можат да се договорат околу бегалската политика. Во меѓувреме Унгарија гради ѕид, македонските и српски пруги и патишта се во аут за домашни корисници, се е на товар на државите а јасно е дека тие бегалци ќе нема кој да ги прими до есен

Наводен подготвуван атентат од внатрешни непријатели врз тогашниот претседател на РМ - Бранко Црвенковски "трасираше" ново приближување меѓу Скопје и Софија. Овој чин се случи во време на атентати (Ѓинѓиќ), подоцнежни сомнежи за атентати (падот на авионот на Борис Трајковски), други откриени обиди (врз Борисов)... Ние сме навистина бурен Полуостров

Саше Политико можете да го обвинувате за физички терор. Дека го малтретира вицепремиерот Пешевски. Дека тоа му го правел и пред неговите деца. Но, оваа власт треба да знае дека и Љубе Бошковски, кој скапува во затвор наместен од агент провокатор, има деца!
Каде се оние бараби на плата во МВР, со кои не се гордеела многу Јанкуловска, иако ги плаќала? Може ли да не прават ама баш ништо кога, с? уште, му требаат на пастир Никола? Му требаат затоа што наближуваат избори? Не прават ништо? Како што не правеле на локалните во Охрид? Само затоа што Јанкуловска средила, за сè што правеле, да одговараат "комуњарите"?
И изградбата на ресторанот Езерце и објектот Лимак кај рамстор се жртви на притисокот истите да се сменат ида се градат во бароик - вели Жерновски
СВЕТ
Шефовите на држави или на влади од еврозоната преговараа цели 17 часови додека да дојдат до решение за натамошна финансиска помош за Грција. Тоа ги доведува до границите на нивните можности

РЕВИЈА
Што значи она дека "ракијата те сака тебе"? Или дека "ракијата ги корегира луѓето"? Или дека ако го започнеш денот со боза тој ден ќе ти тргне, секако? И да не ви текне да барате бурек со сирење.Постои бурек само со месо. Она на што мислите се вика пита сирењаача
Белецот суперхерој е во знакот на промената - станува припадник на две различни раси
Постoјат неколку работи кои често погрешно се толкуваат или не се знаат за шеќерната болест
Дневникот што е предмет на оваа анализа (17 јули 2015 година, 18 часот) може да послужи како пример за неетичко и за непрофесионално новинарство, во кое нема ни "С" од зборот стандарди во професијата. Покрај тоа, регистрираме и говор на омраза и тоа врз политичка основа, при што тој не е изолиран случај на некој новинар во дел од извештаите и во прилозите, туку е мултиплициран и најмногу употребуван од уредникот и водител на овој медиумски производ, кој ако го вивисецираме, тешко дека може да се оцени како новинарски.
Извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. МРТ нема капацитет да ги задоволи законските обврски за производство на квалитетна играна и документрана програма иако на нејзиното конто легнуваат милиони евра од радиодифузна такса, која доколку не ја подмират граѓаните и фирмите ризикуваат да си имаат работа со извршители. Дополнително, на сметката на МРТ секоја година се прeфрлаат милиони од државниот буџет, кoj исто така се полни од даноците што ги плаќаат граѓаните и фирмите

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пак пресуди во корист на здружението Дом на македонската култура во Лерин. Судот по вторпат пресуди дека Грција го прекршува членот 11 од Kонвенцијата за човекови права, кој се однесува на слобода на здружувањето. Во меѓувреме во Лерин се одржа научен собир за македоинизмот а не беше попрелуван од земјата -домаќин И тоа е некоја новина
ПОСТОЈАНИ РУБРИКИ
КОЛУМНИ
Ристо Поповски
АЛЕКСАНДАР ЛИТОВСКИ
АТАНАС АНГЕЛОВ
ГОРДАНА ПОПСИМОНОВА
АЛЕКСАНДАР АНДРЕЕВ