��oj 318   28.05.2013
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
МАКЕДОНИЈА
"Злосторничката организација на Насер Кељмеди" е документ за кој се расправало на ЕУПМ (Полициска мисија на ЕУ) во 2007 година а таму Македонија е ставена како подрачје на кое тој има воспоставена злосторничка мрежа! Тоа се повторува и во 2008 година, на состанок на Интерол. Американските известувачи говорат дека албанската мафија во регионот во мигот располага со седум тони хероин, кој вреди огромни пари и со кои практично може да прави што сака на Полуостровот и во Европа
Западните земји покажуваат дека ги забавиле ама не ги заборавиле злосторите што ги направиле командантите и борците на ОВК. Посебно ќе биде енергична акцијата во однос на користењето на телата на заробениците за вадење органи. Ниту крупните примери на корупција нема да бидат толерирани. Сето ова има многу допирни точки и со македонските прилики
Ако замине, ќе го обвинат дека ја распаднал партијата. Ако остане, ќе го обвинат дека ја уништил партијата. Ако се меша во конгресот, дека се уште ги влече конците. Ако не се меша, ја напуштил партијата и дезертирал. Ако се избере едно раководство, тој им е непријател. Ако се избере друго раководство, тоа се негови клонови. За него нема лесни одлуки во овој момент, смета овој аналитичар
Лустрирањето на професорот Фрчкоски доаѓа после неговото изнесување на гледишта за работењето и природата на лустрацијата пред Уставниот суд во вторникот
Извештајот на агенцијата "Стандард и Пурс" за Македонија, вклучи црвен аларм за странските инвеститори во земјава
Само за два месеци годинава, лошите кредити што банките не можат да ги наплатат од компаниите и граѓаните се зголемија за 49,2 милиони евра. Спорни за наплата се кредити во вкупна вредност од 416 милиони евра, што е 11,7 отсто од кредитното портфолио на банките. Ова е рекордно ниво на ненаплатливи кредити досега, што покажува дека неликвидноста во економијата кулминира
Европа очекува од Балканот политичари кои се умерени и одмерени, така што нема повеќе да ескалираат ситуациите од минатото, тие самите ќе ги обесхрабруваат тензиите со соседните земји. Тоа е порака на евро-пратеничката од Словенија Тања Фајон (42), која беше една од најгласните во Брисел за добивањето на визната либерализација за Балканот, во ексклузивното интервју за Поралб, што го пренесуваме. Таа, исто така, зборуваше за опасноста од повторното воведување на визи за Балканот и Македонија, како и за нашите проблеми со Бугарија
За прв пат се случува опозицијата да нема свои претставници во јавните претпријатија во Гевгелија
По повод текстот на Харалд Шенкер во Balkan Insight
Оваа ѕвезда се обидува со своите бесконечни лелекања да маскира и да се бори со фактот дека обемот, прецизност и палетата на нејзиниот прекрасен глас е поразувачка

МАКЕДОНИЈА
Лумпенпролетеризацијата на младите луѓе најјасно се гледа во кафеанскиот и во фолклорниот национализам, кој потоа се манифестира на спортските приредби и колективните манифестации од тој тип - пишува ексфудбалерот Ергиќ во Монд диломатик
СВЕТ
Екслузивно интервју на "Глобус" со најголемиот левичар во Холивуд, кој говори и за својот нов филм "Нераскажаната историја на САД"
Викиликс открива како американската амбасада го следела животот на славниот југословенски спортист. Ќосиќ е крадец кој украл 800 илјади марки и работи за ЦИА, го обвинувал своевремено белградскиот печат

Независната Словенија стартуваше со капитал од околу пет милијарди долари што таа ги поткрадна од некогашните ју - републики, главно преку Љубљанска банка. Сепак нејзината економија се развиваше под државна капа и со државни субвенции и имаше ограничен рок на траење
Профитот на Баерн е некаде околу 60 милиони евра. Борусија не заработи многу помалку
Истражувачи во Калифорнија велат дека во догледна иднина имунитетни клетки ќе се користат како лековите денеска.

РЕВИЈА
Се однесувам како да имам 25 години. Присилен сум на тоа за да опстанам, иако можеби повеќе ја немам таа младешка енергија. Така тоа го прават сите, од "Ролинстонски" до Спрингстин..., бидејќи и тие, како и јас, немаат резервен план
Поповски и Ристановски првпат зачекорија под македонска застава на Меѓународниот фестивал на мали сцени во Риека, Хрватска, кој оваа година го прослави својот 20 годишен јубилеј
Во меѓународната селекција Гран при и припадна на претставата "Грав" копродукција на Мал Драмски Театар - Битола и Драмско-куклниот театар - Враца. Во националната најголем настан беше доблесната одлуката на оценувачката комисија да не ги додели предвидените награди во разни категории (прва, втора трета) освен за актерски остварувања.

Во соработка со хрватското радио на неодамна завршениот 20. Фестивал на мали сцени, во Риека, Хрватска, беше одржана трибина на тема "Политички театар", на која се преиспитуваше феноменот на политичко ангажиран театар.

Биографот Спербер многу ги испитувал деновите ког Маркс бил новинар во неколку весници и како тој ја минал револуционерната 1848 година

"Една од омилените теми на Чемерски е приказната за крстот - ленгерот и рибата", посочи академик Митко Маџунков на отворањето на пристапната изложба на академик Глигор Чемерски

Екслузивно интервју со Алеида Гевара, ќерка на легендарниот револуционер

КОЛУМНИ
БРАНКО ТРИЧКОВСКИ
ВАСИЛ МИЦКОВСКИ

ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ
Ристо Поповски
ПОСТОЈАНИ РУБРИКИ