��oj 332   03.09.2013
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Стјепан Краљ на Тито му изгради рај на Ванга, но за тоа мораше да молчи цел живот

Дали луѓето во случај на голема старост нема да имаат потреба од деца? То со фактот дека ќе се продолжи добата на фертилитет?
МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА
Кај нас нема равноправен разговор за некоја тема или документ. Обично клучна е улогата на меѓународниот фактор а тоа предизвикува силна нервоза кај лидерот на владеачката партија, кому доминацијата му е поважна од релаксацијата

Шеќеринска: Ставот на сите од ВМРО-ДПМНЕ, на пратениците и на лидерот Никола Груевски е двоен: дома не ги признаваат правните квалификации од извештајот, а надвор, се гордеат со нив
Дали е можно странскиот фактор да го користи Ахмети во грчко-македонските односи како начин да се заобиколи непопустливиот Груевски - веројатно ова е од вчера клучното прашање за кое се нема дециден одговор, освен претпоставки кои ова го потврдуваат или "насетуваат"
Големите партии се обидуваат да добијат поени на заострување на емиграционата политика. Ова може да влијае на судбината на оние Македонци кои сега немаат австралиски пасош, но и на оние кои планирааат да заминат за Сиднеј или Мелбурн. Кандидатката Невена Спировска е една од ретките Македонки кои имаат шанса да влезат во парламентот со оригиналната кампања и либералните погледи на општествените теми
Бугарската политика кон Република Македонија се гради во голема мерка, макар и со половина уста, преку колебливо сфаќање дека станува збор за речиси "втора Бугарија" - вели овој научник
Веројатно овој сведок на убиствата бил чуван за да се уфрли во текот на судењето.Но кога било очевидно дека ќе побегне кон Приштина, тој морал да биде уапсен и да биде обзнането неговото место во операцијата "Монструм"

Анимозитетот кон Македонците муслимани, кој дојде до израз на последниот конгрес на ДПМНЕ, како и односот кон нивниот лидер во струшко - Фијат Цаноски од страна на власта, не можат да се покријат со импровизирана посета на првиот човек на владата
Убиецот на Мери Јошевска, за чие бегство беше обвинуван актуелен политичар на СДСМ, денес во другиот табор, тешко дека ќе дојде пред нашите судии. Француските власти ќе си го задржат за себе човекот кој беше во Легија на странците. Но, неговото апсење на потсетува на тоа како кај нас немаше притвор дури и за сурово убиство, ама има таква мерка за случаи каде е целосно непотребен (случај Кежаровски)
Градската канцеларија во Брисел наместо да носи пари, само троши - признава и градоначалникот Трајановски. Ама не најавува расчистување на скандалот!? Измислена ли е таа канцеларија само за некој да си живее удобно во главниот град на Унијата?
Шилегов: Седуммина за 9 месеци потрошиле 9.000 евра на кафиња
Буџетот за Велес, оној кој го нудеше ДПМНЕ на граѓаните сега е скусен за 50 отсто!
Агенцијaта за вода и храна забрани користење на вода од два извори, клучни за водоснабдувањето на Гевгелија а локалната власт "мува не ја лази" по тоа прашање

Вкупните дознаки се стандардно високи и изнесуваат 18-20 отсто од БДП или во просек 1,6 милијарди евра. Едно миграциско семејство во просек испраќа во Македонија по 2.070 евра и оваа сума сее' повеке се намалува, не заради кризата во тие земји, туку затоа што гастарбајтеските семејствата сее' повеке се интегрираат во тамошните општества
СВЕТ
Одлуката на Обама да побара овластување од Конгресот за напад врз Сирија се оценува како купување на време и можна промена на курсот. Ако не го задржи својот збор, Обама ќе го изгуби кредибилитетот, а исто така ќе се создаде впечаток дека најголемата воена сила се заканува празна пушка

Одговорот на Дамаск на американскито воздушен напад е тест за руското оружје. Непознато е што Дамаск евентуално добил од Техеран
Потенцијалните сојузници во можната воена интервенција во Сирија се заинтересирани и за учеството на Турција. Но, согласноста од Анкара зависи од многу фактори

Економијата во оваа сојузна држава расте над националниот просек.

Неполни два месеца е Хрватска во ЕУ, а веќе го крши европскиот закон, спречувајќи ја екстрадицијата на Перковиќ, пишуваат германските весници

Според последните податоци во Германија живеат 16 милиони жители со странско потекло. Луѓето со странско потекло во просек помалку излегуваат на гласање
РЕВИЈА
Во Истанбул треба да се изгради џамија со најголеми минариња на светот. Критичарите на градежниот проект во него гледаат чекор кон се посилен исламизам во Турција
КОЛУМНИ
Бранко Тричковски
Ристо Поповски
Филип Николовски